artystyczna pracownia drukarska
×

Błąd

Simple Image Gallery Extended - You need Joomla! 2.5 to run this plugin!

Ze względu na specyfikę technologii druku oraz wielość narzędzi i materiałów potrzebnych do druku typograficznego, przez wiele lat powstała duża ilość termniów, które mogą wymagać wyjaśnienia, a które stosuje się również w innych technologiach drukarskich lub typografii. Aby poruszać się w terminologii, przygotowaliśmy słowniczek z najpopularniejszymi terminami.

(treść jest własnością intelektualną autora, zakaz kopiowania i przedruku bez zgody)

 

 

Akcydens-druk okolicznościowy, zawierający z reguły krótki tekst.

Antykwa Półtawskiego-to krój pisma zaprojektowany w 1928 roku przez Adama Półtawskiego. Czcionki pierwszy raz odlane zostały w 1931 roku, w firmie Jan Idzikowski i spółka. Jest to dwuelementowa antykwa klasycystyczna.

Arkusz drukarski-podłoże określonego formatu, na którym drukowane są "Użytki"

Atlantic-krój pisma powstały jako prosta odmiana kroju Announcement zaprojektowanego w odlewni American Type Founders w 1917. Jest pisanką.

 

Baccarat to krój pisma powstały na bazie kroju Edel Grotesque. Adaptacji dokonała odlewnia Jana Idzikowskiego w roku 1922. Do roku 1973 nazwa Baccarat dotyczyła tylko i wyłącznie odmiany szerokiej kroju, natomiast wąska odlewana była pod nazwą Helios. W roku 1973 nastąpiło przeprojektowanie kroju przez Mariana Sztukę.

Blok-krój pisma powstały z adaptacji dwóch innych krojów. Odmiany normalne z zaadoptowania Hermes Grotesk produkowanego w odlewni Williama Wöllmera. Odmiana wąska występująca pod nazwą Apis powstała na bazie kroju Block odlewanego przez Hermann Berthold AG. Adaptacji dokonała odlewnia czcionek Jana Idzikowskiego w Warszawie.

 

Cyklop jest pismem dwuelementowym i bezszeryfowym. Krój powstał w odlewni Jana Idzikowskiego około 1931 roku.

Czcionka-Podstawowy materiał zecerski służący do druku typograficznego.

 

Didot jest systemem miar typograficznych, służącym do określania "stopni pisma".

 

Firet-kwadrat o boku równym danemu stopniowi pisma.

 

Impozycja

Interlinia jest dodatkowym odstępem między kolejnymi wierszami tekstu.

Introligator

 

Justunek to niedrukowalny materiał zecerski, którego zadaniem jest justowanie składu.

 

Kaszta-szuflada lub płaski pojemnik z przegródkami do przechowywania kompletu czcionek i drobnego justunku.

Kwadrat

 

Linia

Linotyp-maszyna do skłądania i odlewania wierszy. Wynalazcą linotypu był Ottmar Mergenthaler. Wynalazek znacznie przyspieszył proces składania tekstu. Pierwszy linotyp w Polsce został zainstalowany w poznańskiej drukarni w 1901 roku.

Liternictwo-to projektowanie krojów pisma oraz zapisywanie ich na nośnikach w postaci fontów i czcionek.

 

Łam-wiersze złożonego tekstu w układzie blokowym, chorągiewkowym lub ześrodkowanym.

 

Materiał zecerski (ślepy materiał)

Matryca

Minuskuły

Modena-To krój pisma zaprojektowany w roku 1923 jako Ratio Latein przez Fredricha W. Kleukensa. Jest modyfikowaną antykwą klasycystyczną.

 

Nakład

Narew to krój pisma zaprojektowany w odlewni Jana Idzikowskiego w roku 1937. Należy do grupy pisanek.

Nil-czcionka wzorowana na kroju Memphis. Szeryfowa antykwa linearna, odlana została po raz pierwszy w odlewni Idzikowskiego w Warszawie w 1934 roku.

Nysa-czcionka jest przeróbką kroju Mondial zaprojektowanego przez Hansa Bohna w 1936 roku. Tą pseudoklasycystyczną antykwę po raz pierwszy odlał Jan Idzikowski w roku 1938. Wówczas funkcjonowała pod nazwą Olza.

 

Odsadki

 

Paneuropa-Krój pisma będący linearną antykwą bezszeryfową. Paneuropa jest przeróbką kroju Futura Paula Rennera, przeróbki dokonała odlewnia Jana Idzikowskiego w Warszawie w roku 1931.

Pismo dwuelementowe

Pismo jednoelementowe

Półgruby

Półkwadrat

Punkt typograficzny

 

Rex to pismo jednoelementowe i  bezszeryfowe. Krój zaprojektowany w roku 1930, w odlewni czcionek Jana Idzikowskiego, w Warszawie.

Rodzina pism to zbiór odmian pisma zaprojektowanych wg wspólnej zasady graficznej.

 

Skład-jest rezultatem pracy składania.

Stop

Stopień pisma

 

Typograf

Typografia-kongenialne projektowanie ułatwiające czytanie, odbiór treści oraz orentację w strukturze informacji.

 

Udina to krój pisma -pisanka kaligraficzna. Zaprojektowana jako Ariston pzez Martin'a Wilke'go odlana pierwszy raz została w firmie H. Berthold w roku 1932. Zdigitalizowana jako font Aritus D (wersja bez polskich znaków).

Użytek

 

 

 

Wiersz

Wisła to krój pisma powstały z adaptacji kroju Butterfly zaprojektowanego przez Willy'ego Schumann'a w roku 1927. Adaptacji dokonała rok później odlwenia Jana Idzikowskiego w Warszawie. Należy do grupy pisanek.

 

Zecer

Zecernia-dział drukarni, w której wykonywany był/jest skład do druku typograficznego.

 

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczenstwa oraz prawidlowego dzialania serwisu. Jesli nie wyrazasz na to zgody, wylacz obsluge cookies w ustawieniach Twojej przegladarki. (Wiecej informacji znajduje sie tutaj.) Rozumiem, nie pokazuj wiecej tego komunikatu.